Najnowszy post

Wieniedikt Jerofiejew – Moskwa – PietuszkiAutor: Wieniedikt Jerofiejew
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
Rok wydania: 2007
Gatunek: powieść, proza poetycka
ISBN: 978-83-08-04757-6

Literaturę rosyjską bardzo cenię i lubię czytać, choć nie jest to czasami lektura łatwa. Tym razem sięgnęłam po książkę z pozoru łatwą, opisywaną jako pijacki bełkot autora, który wywoła albo uczucie zażenowania, albo uśmiech na twarzy. Pod tym bełkotem jednakże kryje się najprawdziwsza, jakże gorzka prawda o rosyjskiej rzeczywistości w latach ’60 i ’70.
Główny bohater nosi imię autora i można go z nim utożsamiać. Jerofieniew, podobnie jak książkowy Wienia, wydalany był z wielu uczelni, imał się wielu prac, które jednakże szybko tracił i przede wszystkim zmagał się z alkoholizmem.
Z Wienią wyruszamy pociągiem z Moskwy do idealnych według niego Pietuszek, gdzie czeka na niego ukochana. Cała podróż odbywa się w alkoholowym upojeniu, bohater prowadzi wiele monologów, ale też i dyskusji ze współtowarzyszami podróży. Dyskusje te nasycone są alkoholową wonią, ale i dużą dozą ironii i bardzo prawdziwych spostrzeżeń. Z pijaka niejednokrotnie wychodzi filozof zastanawiający się nad sensem wszystkiego.
Książka w Rosji wydana została dopiero w roku 1989, ale i nawet wtedy jeszcze nie w całości- krytyki systemu i całego państwa było w niej zbyt wiele.
Powieść napisana jest tak, że czasami sami podczas czytania możemy poczuć się nieco pod wpływem alkoholu, lekko rozluźnieni, rozbawieni, ale właśnie w takim stanie rozluźnienia autor nas zaskakuje gorzką prawdą, co może wpędzić w melancholijną zadumę.
Myślę, że książkę przeczytam jeszcze nie raz i za każdym razem będę odkrywać w niej kolejne warstwy i głębokie prawdy. Dla fanów literatury rosyjskiej, lektura zdecydowanie obowiązkowa.

K.

Komentarze