Najnowszy post

M.L. Stedman – Światło między oceanamiAutor: M.L. Stedman
Wydawnictwo: Albatros
Gatunek: powieść, melodramat, literatura współczesna
ISBN: 978-83-7985-730-2
Będąc jakiś czas temu w kinie, w bloku reklamowym przed filmem jeden zwiastun szczególnie przykuł moją uwagę: „Michael Fassbender i Alicia Vikander w dramatycznej opowieści o miłości, film oparty na bestsellerowej powieści M.L. Stedman”. Po powrocie do domu zgooglowałam tytuł filmu i faktycznie okazało się, że jest on na podstawie książki, fabuła bardzo mnie zaciekawiła, więc ta powieść musiała znaleźć się w mojej biblioteczce.
Akcja książki dzieje się w Australii, tuż po Wielkiej Wojnie, która tak bardzo zaważyła na losach wielu narodów, żołnierzy, a także ich rodzin. Tom Sherbourne po latach posługi wojskowej wraca do Australii, by spróbować żyć dalej. Spróbować żyć, bo Tom przechodzi traumę powojenną, jego myślami wciąż rządzą straszne obrazy z pól walk, a także poczucie winy, dlaczego on przeżył, gdy tak wielu jego towarzyszy zginęło. Nie umie też sobie poradzić z faktem, że aby przeżyć, on sam zabił wielu. Sherbourne przybywa do Point Partageuse, by dalej stamtąd wyruszyć na wyspę Janus Rock, na której ma objąć posadę latarnika. W ten sposób chce odizolować się od ludzi, a także poprzez prawidłową obsługę latarni pomagać żeglarzom, dbać o ich bezpieczeństwo.
W Point Partageuse Tom poznaje młodziutką Isabel, mimo krótkich spotkań obydwoje zaczyna łączyć uczucie. Tom odpływa na Janus Rock, co kilka miesięcy dostarczane są mu zapasy żywności i listy od Isabel. Przy jego następnej wizycie na lądzie postanawiają wziąć ślub. Po krótkiej podróży poślubnej obydwoje udają się na wyspę, by teraz we dwójkę dbać o latarnię. Wiodą niemal idylliczne życie, tylko we dwoje, z dala od ludzi, żyjąc w zgodzie z naturą, ze sobą i w wielkiej miłości. Tą sielankę przerywa jednak wielki dramat, ciężarna Isabel traci dziecko, a z biegiem czasu jeszcze dwa kolejne. Kobieta jest zrozpaczona, targają nią silne emocje, wini Toma za coś, co nie było niczyją winą, na wyspie unosi się „zapach” śmierci. Niedługo po stracie trzeciego dziecka u wybrzeża Janus Rock pojawia się łódka z ciałem mężczyzny i maleńkim dzieckiem. Wtedy to Tom i Isabel, a właściwie Isabel i naciskany przez nią Tom, podejmują decyzję, która z biegiem czasu zmieni nie tylko ich życie.
Książka przedstawia naprawdę przejmującą historię, pełną dylematów moralnych, błędów popełnianych przez dobrych ludzi, przez co stają się oni „tymi złymi”. Powieść ta skłania także do przemyśleń, co my byśmy zrobili na miejscu Isabel i Toma, jakie decyzje byśmy podjęli. Pokazuje również jak kłamstwo więzi człowieka i do jakich nieszczęść może doprowadzić, ale i jak potężna może być miłość, która czasem skłania do kłamstw. Tak mniej więcej do połowy książkę czytałam bardzo szybko i, wbrew ciężkiemu tematowi, była to przyjemna lektura, później jednak autorka zbyt długo i zbyt powierzchownie, według mnie, prowadzi przez tę historię, przez co wkrada się pewna monotonia i aż się chciało omijać nic niewnoszące fragmenty, by dobić do samego finału, który na szczęście autorka doskonale rozegrała. Bohaterowie otrzymali swego rodzaju „zamknięcie”, które czytelnika na pewno skłoni do uronienia kilku łez.
Koniec końców, mimo tego przeciągania i niezbyt dogłębnego wglądu w samą psychikę bohaterów, lekturę uważam za udaną. Bardzo ciekawa historia, trudna, ale przystępnie napisana, zmuszająca do przemyśleń, przynosząca dużo wzruszeń i emocji, jak najbardziej polecam.
K.

Komentarze