Najnowszy post

Lisa Genova – Motyl
Autor: Lisa Genova
Wydawnictwo: Filia
Gatunek: powieść, literatura obyczajowa
ISBN: 978-83-7988-052-2
Ilość moich książek jest zdecydowanie zbyt duża jak na metraż mieszkania, więc raz na jakiś czas robię sobie „inwentaryzację” i książki, do których wiem, że nie powrócę wystawiam na sprzedaż lub na wymianę. W ostatnim czasie przeprowadziłam kilka bardzo udanych wymian na tytuły, które na pewno pozostaną na zawsze w mojej biblioteczce. Właśnie jedną z takich przybyłych książek jest „Motyl” Lisy Genovy. O tej pozycji słyszałam sporo przy okazji premiery filmu z Julianne Moore – „Motyl. Still Alice”, jednak z obejrzeniem ekranizacji się wstrzymywałam, bo należę do osób, które najpierw czytają, później oglądają. Książka przeczytana, więc film w najbliższych dniach też w końcu obejrzę.
Autorką książki jest Lisa Genova, doktor nauk medycznych w dziedzinie neurobiologii, która książkę wydała za własne pieniądze i stała się ona bestsellerem, debiut marzenie. To, że autorka jest z wykształcenia lekarzem przeczytałam dopiero po lekturze „Motyla” i zdziwiłam się bardzo, że lekarze potrafią pisać takie powieści! Lisa Genova przedstawia nam historię Alice, naukowca, wykładowcy Harvarda, kobiety sukcesu na polu zawodowym i rodzinnym, która tuż przed pięćdziesiątymi urodzinami dowiaduje się, że cierpi na chorobę Alzheimera.
Początek choroby rozwijający się w takim wieku jest nietypowy, więc początkowo Alice nawet nie przypuszczała, że może cierpieć na tą właśnie chorobę. Zmęczenie, zapominanie i rozdrażnienie kładła na karb menopauzy, napiętego grafika i częstych podróży zawodowych. Diagnozy Alzheimera się nie spodziewała. Choroba ta postępuje bardzo szybko, więc życie Alice diametralnie się zmienia. Kolejne rozdziały dzieją się miesiąc po miesiącu i naprawdę szokiem dla mnie było, jak wielki ta choroba ma wpływ na wszystkie czynności życiowe i jak szybko te zmiany w organizmie zachodzą, dopiero ta książka uświadomiła mi, jak niewielką wiedzę na temat tej choroby posiadałam. Autorka powieści przedstawia wszystkie etapy rozwoju choroby z punktu widzenia osoby chorej, doświadczamy tego razem z nią, z jej perspektywy, robi to naprawdę duże wrażenie na czytelniku, ja poczułam dużą więź emocjonalną z bohaterką. Uczucie zagubienia, brak koordynacji ruchowej, zapominanie podstawowych informacji o sobie i najbliższych to tylko tak naprawdę niektóre z rzeczy z jakimi musi żyć osoba chora na Alzheimera, przerażający obraz.
Książka jest bardzo ważną pozycją, ciekawie napisaną, ale też pełną istotnych informacji, które mogą pomóc w rozpoznaniu tej choroby. Lisa Genova pokazuje nam, co czuje osoba chora, ale też jak ważne jest wsparcie najbliższych, którzy niestety często tracą cierpliwość do osób z demencją. Na końcu książki znajduje się też ciekawy wywiad z autorką, który również jest wart przeczytania i poświęcenia mu uwagi. „Motyla” polecam z całego serca, jest to jedna z tych książek, które po prostu trzeba znać.
K.

Komentarze