Najnowszy post

J. Jefferson Farjeon – Zagadka w bieliAutor: J. Jefferson Farjeon
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Gatunek: powieść, kryminał, thriller
ISBN: 978-83-65521-74-3

Choć za oknami słoneczna wiosna, mnie naszła ochota na chłodniejsze klimaty. Przeniosłam się więc dzięki „Zagadce w bieli” do zimowego świątecznego okresu w mroźnej Anglii. Choć współcześnie Święta Bożego Narodzenia w Anglii przypominają bardziej Wielkanoc, w tej książce mamy do czynienia z prawdziwą, śnieżną zimą. Akcja powieści ma bowiem miejsce w późnych latach ’30 XX wieku, sam autor napisał ją w roku 1937. Jest to kryminał z tzw. starej szkoły, przypominający nieco dzieła chociażby Agathy Christie.
Akcja książki rozpoczyna się dzień przed Bożym Narodzeniem, w pociągu jadącym do Manchesteru. Tam w przedziale spotykają się nasi bohaterowie, którzy jak na razie się nie znają. Szalona aura powoduje, że pociąg zostaje zatrzymany przez zaspy i nie wiadomo, kiedy będzie mógł ponownie ruszyć. Z racji, że wszystkim jest spieszno w różne miejsca, postanawiają wyruszyć w poszukiwaniu pobliskiej stacji kolejowej, skąd prawdopodobnie będą mogli ruszyć w dalszą drogę innym torem. Śnieg przybiera jednak na sile, widoczność jest bardzo ograniczona i pasażerowie gubią się. Krążą bez celu, aż w końcu dostrzegają w dali dom, w którym palą się światła. Udają się więc tam w poszukiwaniu ciepła i schronienia na czas zawieruchy. W środku zastają rozpalone kominki, gotującą się wodę na herbatę, rozstawione na stole filiżanki. Nie znajdują jednak osoby, która te rzeczy przygotowała. Przeszukują cały dom w celu odnalezienia gospodarza, jednakże bezowocnie. Interesującym odkryciem, jak się później okazuje, jest nóż leżący na podłodze w kuchni, a także zamknięte drzwi na poddaszu, zza których ewidentnie coś słychać. Od tego momentu bohaterowie zdają sobie sprawę, że w domu mogło zajść coś strasznego i zaczynają dochodzić, co to mogło być. Żeby było jeszcze ciekawiej, jedna z kobiet zaczyna mieć niepokojące odczucia zakrawające niemal o wizje.
Wartka akcja, dużo dialogów i całkiem spora czcionka sprawiają, że „Zagadkę w bieli” czyta się błyskawicznie. Książka idealna na dłuższy wieczór, maksymalnie dwa. Żałuję trochę, że nie miałam okazji przeczytać jej zimą, wtedy pewnie jeszcze mocniej bym się wczuła w tę mroźną atmosferę. Ogólnie książka jest godna polecenia, tytułowa zagadka ma ciekawe, wytłumaczalne rozwiązanie a potyczki słowne bohaterów mogą wywołać uśmiech na twarzy. Mnie jednakże nieco denerwowały niemal teatralne dialogi, czasami były one aż za bardzo rozdmuchane i okraszone zbyt dużą ilością wykrzyknień. Poza tym książka jak najbardziej przyjemna i godna przeczytania.
K.

Komentarze