Najnowszy post

Katarzyna Molęda – Szwedzi. Ciepło na Północy
Autor: Katarzyna Molęda
Wydawnictwo: Czarna Owca
Gatunek: reportaż, literatura faktu
ISBN: 978-83-8015-043-0

Moja lista książek do kupienia wydłuża się z każdym dniem, więc zawsze się cieszę, gdy jakąś pozycję uda mi się kupić w okazyjnej cenie. Tym razem z pomocą przyszedł mi newsletter wydawnictwa Czarna Owca, który poinformował mnie o outlecie ich bestsellerów. Nabyłam więc kilka wyczekiwanych przeze mnie książek po jedynie 10 zł. Jedną z tych pozycji jest książka Katarzyny Molędy: „Szwedzi. Ciepło na Północy”.
Kultura i życie codzienne mieszkańców krajów skandynawskich są ostatnimi czasy brane pod lupę i stawiane jako wzór dla innych państw. W końcu w Danii panuje Hygge, Duńczycy są zawsze w czołówce najszczęśliwszych narodów a Norwedzy są okazami zdrowia i żyją na wysokim poziomie. O Szwedach do tej pory za dużo nie wiedziałam, ale nie wierzyłam też w panujące stereotypy, że Szwed jest ponury i ogólnie niczym wyjęty z krwawego kryminału. Książka Katarzyny Molędy przyszła mi z pomocą i o Szwedach dowiedziałam się wszystkiego, co chciałam, a nawet i więcej.
Autorka książki jest skandynawistką, a także byłą Konsul RP w Sztokholmie, na co dzień mieszka w Szwecji, więc jej wiedza o mieszkańcach tego kraju jest naprawdę imponująca. Książka jest wielkim kompendium wiedzy o Szwedach, o ich społeczeństwie, zwyczajach, mentalności, ale też i o realiach życia w ich kraju. Jaką opieką są otaczani, jakie mają prawa, w jaki sposób dbają o zdrowie, co jedzą i jakie święta obchodzą – znajdziemy tu odpowiedzi na wszystkie te pytania. Dużo jest tu oficjalnych danych, ale jeszcze więcej odczuć samej autorki. Czasami jest to pozycja bardzo subiektywna, myślę, że niektórzy mogliby mieć inne zdanie na poruszane tematy. W książce znajdziemy także dużo wypowiedzi samych Szwedów, a także i  Polaków, najczęściej znajomych autorki.
Katarzyna Molęda jest dziennikarką, więc przekazywanie informacji nie jest jej obce, robi to w sposób bardzo przyjemny i dostępny. Książkę szybko się czyta, a po jej zakończeniu pozostaje się z dużą wiedzą o mieszkańcach Szwecji. Jedyne co mi czasami przeszkadzało, to we fragmentach dotyczących porównań Szwedów z Polakami miałam wrażenie, że autorka chcąc zmienić nasze stereotypowe zdanie o Szwedach, sama ma stereotypowe zdanie, ale na temat naszych rodaków.
Jeśli chcecie zgłębić wiedzę o Szwedach, lub po prostu uraczyć się przyjemną, ciekawą lekturą polecam książkę Katarzyny Molędy. Ilość ciekawostek i informacji w niej zawarta na pewno Was zadziwi.
K.

Komentarze