Najnowszy post

Kathleen Tessaro - Kolekcjonerka perfumAutor: Kathleen Tesaro

Wydawnictwo: Muza

Gatunek: powieść, powieść obyczajowa

ISBN: 878-8-3775-8741-6 (ebook), 978-8-3775-8615-0 (książka drukowana)Ostatnio czytywałam raczej wymagające pozycje, więc nadszedł czas na przyjemną powieść obyczajową, która miała być po prostu przyjemnym oderwaniem się od rzeczywistości. Przejrzałam pozycje na półkach i nic nie rzuciło mi się w oczy. Zajrzałam więc na listę "książek do przeczytania" i padło na "Kolekcjonerkę perfum" Kathleen Tessaro, którą posiadam w formie ebooka.


Główną bohaterką książki jest Grace, młoda kobieta, która wraz z mężem mieszka w Londynie i z niezbyt wielkim entuzjazmem stara się wypełniać towarzyskie obowiązki, do których nakłania ją mąż. Sama ma w sobie jednak chęć bycia kimś więcej niż tylko żoną. Rozgląda się więc za kursami, by stać się kobietą niezależną, co nie było jeszcze tak powszechne w latach '50 XX wieku, w których to toczy się akcja. Pewnego dnia jej życie zmienia się diametralnie za sprawą listu, który otrzymuje z francuskiej kancelarii adwokackiej. Początkowo uważa go za pomyłkę i nie ma zamiaru lecieć do Paryża, lecz cios, jaki otrzymuje ze strony męża, który prawdopodobnie nie jest jej wierny, przesądza sprawę. Grace pojawia się w Paryżu i od mecenasa Tissot dowiaduje się, że otrzymała bardzo pokaźny spadek od obcej sobie kobiety. Z pomocą prawnika próbuje dojść, kim była tajemnicza madame Eva d'Orsey.


Akcja książki prowadzona jest dwutorowo - w roku 1955, kiedy to Grace stara się dowiedzieć i zrozumieć, dlaczego otrzymała spadek, a także w latach '20 XX wieku, kiedy to w nowojorskim hotelu pracę zaczyna młodziutka sierota - Eva. Kim była Eva? Jakie były jej losy? Co łączy ją z Grace? Tajemnice są stopniowo odkrywane, chociaż w miarę szybko można się domyśleć w jakim kierunku zmierza fabuła. Nie jest to jednak wszystko jednoznaczne i proste, po drodze do prawdy natykamy na wiele zakrętów w życiu Evy.


"Kolekcjonerka perfum" jest bardzo dobrą powieścią obyczajową, którą przyjemnie się czyta. Oprócz odkrywania tajemnic towarzyszy nam cały czas świat perfum i ich twórców. Autorka książki swoimi słowami silnie wpływa na zmysł powonienia i opisując dane perfumy czasami można mieć wrażenie, że samemu się je właśnie czuje. Jeśli szukacie książki, która jest lekka, ale nie banalna, polecam Wam "Kolekcjonerkę...", którą zaliczam do grona jednej z lepszych powieści obyczajowych przeczytanych w ostatnim czasie.


K.Komentarze