Najnowszy post

Anna Daleki - The Redhead. Daleki za oceanemAutor: Anna Daleki

Wydawnictwo: Dygresje

Gatunek: powieść, powieść obyczajowa, reportaż

ISBN: 978-83-65419-45-3
Jak już kiedyś wspominałam, jestem typowym domatorem, więc bardzo rzadko podróżuję. Są jednak dwa miejsca, które mam zamiar odwiedzić w przyszłości: Islandia i Stany Zjednoczone. Jak na razie podróże te są jedynie w strefie marzeń, ale nadrabiam książkami o tych miejscach. Tym razem, dzięki wydawnictwu Dygresje, Anna Daleki zabrała mnie w swoją podróż do Teksasu. Stworzona przez Annę książka bazuje na jej życiu, ale jak przeczytałam w wywiadzie z nią, treści zawarte w powieści są bardzo subiektywne i odbiór rzeczywistości może być niekiedy przerysowany.


Anna, na zaproszenie swojego chłopaka - Adama, wyjeżdża z nim do Stanów Zjednoczonych, konkretnie do Conroe w Teksasie. Adam dostał tam pracę w firmie informatycznej, a Ania postanawia polecieć razem z nim. Sama posiada jedynie wizę turystyczną, więc nie może podjąć pracy, wykonuje więc nieliczne zdalne zadania zlecone przez polskiego pracodawcę. Ma sporo czasu wolnego, zapisuje się więc na kurs języka angielskiego, razem z partnerem uczęszczają na lekcje tańca, a także z czasem zaczynają spotykać się z latynoskimi znajomymi. Z biegiem czasu jednak samotność i bezczynność w oczekiwaniu aż Adam wróci z pracy sprawiają, że para zaczyna się od siebie oddalać. Cierpi na tym psychika, ale i ciało Anny, która zmaga się z zaburzeniami odżywiania.


Oprócz wątku powieściowego, przedstawiającego życie i związek Anny i Adama, autorka przybliża nam obraz Teksasu. Mieszanka kulturowa, z przewagą Latynosów, jest w tym stanie odczuwalna, ale i naturalna. W niektórych miejscach prędzej porozumiesz się po hiszpańsku, niż po angielsku, co mnie nieco zaskoczyło, nie myślałam, że ten stan jest aż tak zaludniony przez Meksykanów. Ale jest tu mowa nie tylko o Teksasie, ale i o całych Stanach Zjednoczonych, sporo się można dowiedzieć z informacji, jakie autorka zamieściła w swojej książce.


Sięgając po dzieło Anny Daleki byłam przekonana, że będzie to książka-reportaż, a otrzymałam bardzo osobistą i poruszającą ważne kwestie powieść. "The Redhead. Daleki za oceanem" jest wciągającą opowieścią o miłości, która czasami bywa trudna i jak brak starań z jednej, jak i drugiej strony może ją zniszczyć. Ten bardzo emocjonalny aspekt książki równoważony jest sporą dawką konkretnych informacji, np. na temat emigrantów. Ogólnie powieść bardzo dobrze mi się czytało, mam tylko jedno "ale" - nie podobał mi się sposób przytaczania dialogów - napisano je w języku angielskim, z tłumaczeniem w przypisach. Jak dla mnie bardziej spójnie wyglądałaby książka w całości napisana po polsku, jedynie z pewnymi wtrąceniami anglojęzycznymi, kiedy wymagałaby tego sytuacja. Poza tym książkę zaliczam do udanych lektur i mogę ją Wam polecić.


K.

Za możliwość przeczytania książki dziękuję bardzo wydawnictwu

Komentarze