Najnowszy post

Spencer Quinn - Po dobrej stronie

Jerzy Chociłowski - Niezwykłe kobiety Drugiej RzeczypospolitejAutor: Jerzy Chociłowski

Wydawnictwo: Akurat

Gatunek: literatura faktu

ISBN: 978-83-287-0744-3
XX-lecie międzywojenne jest jednym z moich ulubionych okresów literackich. Polska pomiędzy dwoma wielkimi wojnami prężnie rozwijała się pod względem literackim, kulturowym, ale też i sportowym. Ten okres czasu zawsze budził moją ciekawość, więc z chęcią sięgnęłam po książkę Jerzego Chociłowskiego o tytule "Niezwykłe kobiety Drugiej Rzeczypospolitej'.


Jerzy Chociłowski za pomocą swoich bohaterek zabiera nas w podróż po XX-leciu międzywojennym. W książce pojawiają się postaci, które każdy z nas zna, jak na przykład Maria Skłodowska-Curie czy Kazimiera Iłłakiewiczówna. Autor przedstawia nam też kobiety tak niezwykłe, których jednak ja niestety nie znałam, jak chociażby tenisistka Jadwiga Jędrzejowska czy dyskobolka Halina Konopacka, które przecierały dopiero kobiece drogi w polskim sporcie, odnosząc sukcesy na arenie międzynarodowej.


Książka wydaje się dosyć obszerna, ale czcionka jest dosyć spora, marginesy także, rozdzialiki króciutkie, więc czyta się ją bardzo szybko. Czyta się szybko, ale czy przyjemnie? Nie do końca. W książce znajdziemy 30 rozdziałów, każdy przedstawiający sylwetkę innej kobiety. Z jednej strony jest to plus, że poznajemy tak wiele postaci, z drugiej jednak strony, według mnie, te wspaniałe kobiety zostały potraktowane zbyt powierzchownie. Na niektóre z nich autor poświęcił zaledwie 4 czy 5 stron, na których tak naprawdę znajdziemy tylko podstawowe informacje biograficzne i jakąś anegdotkę. Przy niektórych rozdziałach miałam niestety wrażenie jakbym czytała wpis z Wikipedii.


Dla mnie, osoby kochającej biografie i uwielbiającej zgłębiać historie ciekawych postaci pozycja ta okazała się ciekawa, ale pozostawiająca spory niedosyt. Autor dostarczył mi sporo nazwisk, których historie będę próbowała poznać na własną rękę, bo naprawdę warto pamiętać o tak faktycznie niezwykłych kobietach.K.Za możliwość przeczytania książki dziękuję bardzo wydawnictwu Akurat

Komentarze