Najnowszy post

Magdalena Witkiewicz - Czereśnie zawsze muszą być dwie


Autor: Magdalena Witkiewicz

Wydawnictwo: Filia

Gatunek: powieść, powieść obyczajowa

ISBN: 9788380752870Już od jakiegoś czasu w oczy rzucało mi się nazwisko polskiej autorki, bardzo wychwalanej przez czytelników - Magdalena Witkiewicz. Zrobiłam więc mały research i dowiedziałam się, że jest autorką bardzo dobrze przyjętych powieści obyczajowych, a także książek dla dzieci i horrorów. Bardzo szeroki wachlarz gatunkowy, trzeba przyznać. Na pierwszy ogień wzięłam jednak powieść wydaną w maju tego roku - "Czereśnie zawsze muszą być dwie".


Zofia Krasnopolska, córka lekarzy, zawsze była osobą cichą, nieco wycofaną, a przy tym bardzo zdolną. Przez, a właściwie dzięki, jednemu wybrykowi w szkole spotkała na swojej drodze panią Stefanię - starszą już kobietę, z którą połączyła ją piękna więź przyjaźni. Zosia odnalazła w starszej kobiecie przyjaciółkę, ale i czasami troskliwą matkę, która tak różniła się od jej własnej, nieco zbyt krytycznej rodzicielki. Pani Stefania była osobą samotną, nie miała tak naprawdę nikogo oprócz Zosi, więc nie ma się co dziwić, że w spadku postanowiła zostawić jej wszystko, co posiadała. Takim sposobem Zofia zostaje właścicielką podupadającej willi niedaleko Łodzi. Dom posiada jednak swoje tajemnice, a wraz z biegiem czasu Zosia stopniowo je poznaje i okazuje się, jak mało znała panią Stefanię.


"Czereśnie zawsze muszą być dwie" jest piękną, bardzo ciepłą powieścią o roli naszych wyborów, ale i przypadków, które kierują naszym życiem. Każde, czasami nawet najmniejsze zdarzenie może spowodować, że nasze losy potoczą się zupełnie inaczej. Do takich wniosków dochodzi Zofia, która dopiero po pewnym czasie dostrzega, jak pewne sytuacje ją ukształtowały i co z nich wynikło. Przeszłość zaczyna odgrywać dużą rolę w jej życiu, a jej dom okazuje się być przesiąknięty emocjami i dramatycznymi wydarzeniami z przeszłości. Jest to też książka o przyjaźni oraz jej sile, o tym jak ważne potrafią się stać początkowo obce nam osoby. Ważną rolę odgrywa tu też miłość, która potrafi zaślepić człowieka, ale też nagle pojawić się i nadać życiu sens.


Powieść Magdaleny Witkiewicz przeczytałam w jeden wieczór, tak pochłonęła mnie ta historia. Jestem bardzo ciekawa innych powieści tej autorki, bo "Czereśnie..." są jedną z lepszych książek przeczytanych przeze mnie w tym roku. Powieść jest ciepła, emocjonalna, prawdziwa, nieco melancholijna, ale przede wszystkim dojrzała. Kilkakrotnie się wzruszyłam, roześmiałam, ale i zatrzymałam na chwilę, by nieco dłużej zastanowić się nad tym, co właśnie przeczytałam. Piszę "na gorąco", od razu po skończeniu lektury, dlatego tak emocjonalnie, ale tak na mnie podziałała ta książka. Polecam Wam ją z całego serca.K.

Komentarze

  1. Takie książki są chyba najlepsze - podchodzimy do nich bardzo emocjonalnie, ale to dlatego że opisana w nich historia ma na nas taki pozytywny wpływ. Coś czuję, że podobnych lektur będę potrzebować tej jesieni;) Co do samej autorki, to oczywiście o niej słyszałam, ale nigdy nie miałam okazji przeczytać żadnej z jej powieści. Zaczęłabym chyba od "Szkoły żon";)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zdecydowania książka idealna na jesień, aż się robi ciepło na sercu po jej lekturze :)

      Usuń

Prześlij komentarz