Najnowszy post

Pierre Lemaitre - Trzy dni i jedno życieAutor: Pierre Lemaitre

Wydawnictwo: Muza

Gatunek: powieść, kryminał, thriller

ISBN: 978-83-287-0747-4Pierre Lemaitre części z Was jest zapewne znany, bo ukazało się w Polsce już kilka jego powieści. Ja, choć kojarzyłam te książki po okładkach, nie miałam okazji czytać żadnej z nich Na wszystko musi jednak przyjść pora i "Trzy dni i jedno życie" są pierwszą książką tego autora, którą przeczytałam i już wiem, że nie ostatnią.


Małe francuskie miasteczko, a w nim Antoine, 12-letni chłopiec, który jak każdy w jego wieku, łaknie przygód. Spędza więc sporo czasu nad jeziorem, gdzie buduje swego rodzaju domek. Antoine ma kolegów, ale za największego przyjaciela uważa psa sąsiadów, z którym spędza wiele czasu. Remy, rezolutny sześciolatek, do którego rodziny należy ten pies, sam chciałby zostać przyjacielem Antoine'a. Nad jeziorem dochodzi jednak między chłopcami do sprzeczki i starszy z chłopców, nie panując nad emocjami, uderza Remy'ego gałęzią, co przynosi fatalne skutki.
Jeszcze tego samego dnia całe miasteczko zostaje postawione na nogi i rozpoczynają się poszukiwania sześciolatka. Ale to, co się z nim stało i gdzie teraz jest wie tylko Antoine.


"Trzy dni i jedno życie" są powieścią o życiu z poczuciem winy i ciążącym sekretem. Lemaitre prowadzi narrację w taki sposób, że niemal idzie odczuć zdenerwowanie i panikę Antoine'a, które nieprzerwanie mu towarzyszyły. Jak dwunastoletni chłopiec może pogodzić się z tym, co zrobił i czy jego zbrodnia nie zostanie w końcu odkryta? Jak utrzymywanie prawdy w tajemnicy wpłynie na życie Antoine'a? Ja zadawałam sobie takie pytania podczas lektury, a autor sukcesywnie, rozwijając fabułę, starał się na nie odpowiadać. Książka jest niewielka objętościowo, ale bardzo treściwa, choć nie ukrywam, że spodziewałam się może czegoś więcej, ale książkę przeczytałam "za jednym zamachem". Głównym plusem jest tutaj atmosfera, jaką autor zbudował oraz skupienie się na przeżyciach chłopca, co dało efekt w postaci naprawdę dobrej powieści psychologicznej.


"Trzy dni i jedno życie" zaliczam do udanych lektur i z ciekawością sięgnę po poprzednie książki Lemaitre'a, ponieważ wyczytałam w internecie, że są bardzo zaskakujące. Jeśli chcielibyście otrzymać egzemplarz tej książki, zapraszam na mojego Instagrama, tam czeka jedna książka do rozlosowania.


K.Za możliwość przeczytania książki dziękuję bardzo wydawnictwu Muza

Komentarze