Najnowszy post

Alice Feeney - Czasami kłamię



Autor: Alice Feeney

Wydawnictwo: W.A.B.

Gatunek: powieść, thriller, literatura współczesna

ISBN: 978-83-280-4757-0



W 90% moje opinie o książkach pisane są od razu po zakończeniu lektury. Daję sobie chwilę na ułożenie w głowie tego, co chciałabym Wam przekazać, siadam i piszę. Takie pisanie "na gorąco" to pisanie w emocjach i bardzo to lubię. Znajdzie się jednak raz na jakiś czas powieść, po której zakończeniu mam taki mętlik w głowie, że potrzebuję więcej czasu, by cokolwiek o niej napisać. Tak było w przypadku książki "Czasami kłamię" Alice Feeney. Szum medialny wokół niej sprawił, że miałam wobec niej spore oczekiwania i mogę już na wstępie powiedzieć, że powieść im sprostała.


Na tylnej okładce książki znajdujemy bardzo intrygujące informacje o bohaterce: "Nazywam się Amber Reynolds. Są trzy rzeczy, które powinniście o mnie wiedzieć: 1. Jestem w śpiączce. 2. Mój mąż już mnie nie kocha. 3. Czasami kłamię.". Ja po przeczytaniu tych słów nie mogłam się doczekać rozpoczęcia lektury. Amber Reynolds na co dzień pracuje w radiu, ma męża pisarza i nieco zbyt doskonałą (według niej) siostrę - Claire. Kilka dni przed Bożym Narodzeniem 2016 roku w życiu Amber wydarza się sporo, w większości złych, rzeczy, a ona sama z ciężkimi obrażeniami trafia do szpitala. Zapadła w śpiączkę, ale słyszy wszystko, co się wokół niej dzieje. Próbuje łączyć słyszane rozmowy ze swoimi wspomnieniami ostatnich dni, ale wszystko się rozmywa, a spore luki w pamięci nie ułatwiają jej zadania. Z biegiem czasu przypomina sobie jednak coraz więcej, a jej życie narażane jest na coraz większe niebezpieczeństwo.


Akcja powieści dzieli się na trzy okresy: teraźniejszość, czyli pobyt Amber w szpitalu, wydarzenia z dni poprzedzających Święta Bożego Narodzenia oraz strony z pamiętnika datowanego na 1992 rok. Wydarzenia z tych trzech okresów mają ze sobą wiele wspólnego, ale dowiadujemy się o tym stopniowo. Pamiętajcie jednak o trzeciej rzeczy, którą Amber powiedziała o sobie: "Czasami kłamię". W przypadku tej książki zdradzanie więcej informacji dotyczących fabuły byłoby bardzo niewłaściwe, bo zrujnowałoby całą przyjemność z czytania książki, więc na tym poprzestanę.


"Czasami kłamię" jest fantastycznym thrillerem. Naprawdę, jest to jeden z lepszych thrillerów, jakie czytałam. Choć początkowo książka nie wykazuje takiego potencjału, tak od mniej więcej połowy powieści zbierałam szczękę z podłogi i kilkakrotnie czytałam jedną stronę, by sprawdzić, czy aby na pewno dobrze przeczytałam. Do samego końca towarzyszył mi niepokój, a zarazem oczywiście ciekawość, co się wydarzy. Alice Feeney stworzyła świetny thriller psychologiczny, bardzo wysoko postawiła sobie poprzeczkę - jest to jej debiut, więc oczekiwania wobec kolejnych powieści, które mam nadzieję nadejdą, będą ogromne.


K.

Za książkę dziękuję wydawnictwu W.A.B.







Komentarze

  1. Miałam przyjemność czytać ją przedpremierowo. Mi również ta zawiła fabuła przypadły do gustu.


    Kasia i Książki

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz