Najnowszy post

Spencer Quinn - Po dobrej stronie

Colson Whitehead - Kolej podziemnaAutor: Colson Whitehead

Wydawnictwo: Albatros

Gatunek: powieść, powieść historyczna, literatura amerykańska

ISBN: 978-83-6578-101-7Wyjeżdżając na Świąteczny i Sylwestrowy pobyt poza domem postanowiłam zabrać ze sobą tylko jedną pozycję objętą współpracą. Pozostałe książki już dłuższy czas czekały na swoją kolej, która w końcu nadeszła. Chociaż tematyce pierwszej z nich daleko do świątecznej, czy też po prostu przyjemnej atmosfery, to cieszę się, że znalazłam dla niej czas. Książką tą jest "Kolej podziemna", której autorem jest Colson Whitehead. Pozycja ta zdobyła między innymi Nagrodę Pulitzera, więc liczyłam na kawałek solidnej, amerykańskiej prozy.


Akcja powieści dzieje się w różnych stanach amerykańskich, na przestrzeni kilku lat, dodatkowo z wieloma retrospekcjami. Główną postacią, która łączy rozdziały i z którą poznajemy Amerykę XIX wieku jest Cora - czarnoskóra niewolnica, pracownica plantacji bawełny. Matka Cory zdołała uciec z plantacji, gdy ta była zaledwie kilkuletnią dziewczynką. Cora nienawidziła jej za to, że została porzucona, ale też podziwiała za to, że matki nigdy nie odnaleziono i nie sprowadzono z powrotem do niewoli. Wraz z wiekiem Cora coraz bardziej dojrzewa do decyzji, by pójść w ślady matki i podjąć próbę ucieczki. W końcu razem z Ceasarem, również czarnoskórym niewolnikiem zdają się na pomoc pracowników "kolei podziemnej" i ruszają w pogoń za wolnością.


"Kolej podziemna" podejmuje tak trudny etap z historii Stanów Zjednoczonych, jakim było niewolnictwo czarnoskórych. Wraz z Corą podróżujemy po różnych stanach w których widać różnice kulturowe, obyczajowe, ale i prawne. W Karolinie Południowej przez jakiś czas udaje się jej nawet wieść w miarę normalne życie, prawie na równi z białymi. Czy jednak uciekinier z plantacji ma szansę na prawdziwą wolność? Po kraju wciąż krążą łowcy nagród, którzy tylko czekają na niewielki błąd odurzonych wolnością, który sprawi, że będą mogli ich złapać i zawieźć z powrotem do ich właścicieli.


Colson Whitehead stworzył powieść historyczną, która otwiera oczy osobom, które nie interesowały się nigdy tematem niewolnictwa. Przedstawione jest tutaj życie codzienne niewolników, próby, jakich się podejmowali w poszukiwaniu wolności, ogólne nastroje, jakie panowały w Stanach Zjednoczonych, ale przede wszystkim proces pomagania uciekinierom. Czarnoskórzy nie mogli liczyć tylko na siebie nawzajem. Ich ucieczki nie mogłyby się udać, gdyby nie pomoc tych białych, którzy byli przeciwnikami handlu ludźmi i wykorzystywaniu ich. Jest to też powieść o pogoni za szczęściem, które jest jednak ulotne. Książkę dobrze mi się czytało, choć tematyka przecież ciężka. Liczne przeskoki w czasie były bardzo dobrym zabiegiem, a i język i styl autora sprawiał przyjemność podczas czytania. "Kolej podziemną" polecam fanom literatury amerykańskiej oraz powieści historycznych oraz osobom, które chciałyby się dowiedzieć sporo o czasach niewolnictwa w USA.K.

Komentarze