Najnowszy post

ks. Józef Tischner - Krótki przewodnik po życiuAutor: ks. Józef Tischner

Wydawnictwo: Znak

Gatunek: zbiór esejów

ISBN: 978-83-240-5004-8
Polska może poszczycić się wieloma znakomitymi filozofami: Roman Ingarden, Zygmunt Bauman, Leszek Kołakowski, Władysław Tatarkiewicz to tylko kilka wybitnych postaci na tym polu. Postacią, która jednak się wyróżniała był ksiądz Józef Tischner. Jak dla mnie religia chrześcijańska i jej szerzyciele oraz filozofia nie mają ze sobą po drodze, ale ksiądz Tischner sprawił, że pomyślałam inaczej. Sam podkreślał, że "(...) filozofia jest niezależna i choć w wielu punktach przesiąknięta duchem chrześcijaństwa, nie może się do niego sprowadzać". Tischner był autorem wielu książek oraz felietonów czy esejów naukowych, a nakładem wydawnictwa Znak ukazała się właśnie nowa pozycja "Krótki przewodnik po życiu".


Pozycja ta już na pierwszy rzut oka robi wrażenie. Piękna okładka, utrzymana w klimacie gór - które przecież były tak bliskie księdzu. Do tego twarda oprawa i piękne wnętrze, urozmaicone pięknymi zdjęciami. Aż chce się tę książkę wziąć do ręki. Ale piękno wizualne to nie jedyne piękno, jakie można czerpać z tej pozycji. W środku znajdujemy aż 14 rozdziałów, napisanych w formie esejów, o tematach jakże nam bliskich: Człowiek, Prawda, Nienawiść, Cierpienie, Nadzieja, Miłość - to tylko niektóre z nich.


Ksiądz Tischner swoje własne przemyślenia i poglądy wspiera prawdami życiowymi, poglądami wielkich filozofów czy Ewangelią. Nie jest to jednak nachalne i wydumane, ale proste, przemawiające prosto do serca i dające punkt wyjściowy do dalszych przemyśleń. Odradzałabym przeczytanie tej książki "na raz". Zbyt szybkie zapoznanie się z zawartością nie dałoby nam czasu na zatrzymanie i zastanowienie się nad tym, co zostało nam zaprezentowane. Codziennie rozdział, albo dwa i nasze dni będą stawać się lepsze.


Z pozycji tej bije bowiem głównie spokój i nadzieja. Przytoczone w książce słowa księdza pochodzą czasami z wywiadów, czasami z kazań, czy rekolekcji, jakie prowadził. Da się to odczuć, ale w sposób pozytywny. Nie jest to pozycja jedynie dla osób wierzących, ja sama taką nie jestem, a księdza Tischnera aż chce mi się czytać więcej i więcej. Jego słowa przynoszą refleksję, ale i ukojenie. Myślę, że nie bez kozery książka ta nosi tytuł "Krótki przewodnik po życiu" - ma podać nam wskazówkę w momencie, w którym jej potrzebujemy.


K.Za książkę dziękuję bardzo wydawnictwu Znak  

Komentarze

  1. Zdecydowanie zamierzam po nią sięgnąć. Nie przepadam za nachalnymi poradnikami, które mówią: "zrób to, myśl tak".

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam nadzieję, że się nie zawiedziesz :) "Krótki przewodnik..." daje wskazówki, ale nie narzuca swoich racji.

      Usuń

Prześlij komentarz