Najnowszy post

Przedpremierowo: A.J. Finn - Kobieta w oknieAutor: A.J. Finn

Wydawnictwo: W.AB.

Gatunek: powieść, powieść psychologiczna, thriller

ISBN: 978-83-280- 503-65Rok 2017 był bardzo udany pod względem ciekawych thrillerów. Ja sama przeczytałam kilka naprawdę dobrych najnowszych pozycji, sięgnęłam też po starsze tytuły tego rodzaju. Przeglądając plany wydawnictw na kolejny rok stwierdzam, że zapowiada się on równie dobrze. Jestem już po lekturze "Kobiety w oknie", która swoją premierę będzie miała 2 lutego i śmiało mogę napisać: jest na co czekać.


Anna Fox, z zawodu psycholog dziecięcy, sama posiada problemy, które wymagają pomocy terapeuty. Od kilku miesięcy Anna nie opuszcza domu - cierpi na agorafobię, czyli lęk przed otwartymi przestrzeniami. Jej życie uległo drastycznej zmianie, sama zaczyna więc żyć życiem prowadzonym przez swoich sąsiadów. Całymi dniami obserwuje ich z okien swojego domu. Wie dokładnie kto o której godzinie i gdzie wychodzi, kto ma gości, kto bałagan w domu, a kto nakrył niedawno swoją żonę z kochankiem. Część z tych "wydarzeń" Anna dokumentuje profesjonalnym aparatem fotograficznym, którego obiektyw zbliża ją do ludzi mieszkających naprzeciwko. Choć obserwowanie sąsiadów, oprócz wielu godzin spędzanych w Internecie, jest jej główną rozrywką, to dopiero wprowadzenie się nowych sąsiadów - Russellów - sprawia, że to podglądanie zmienia życie Anny. Widzi ona bowiem coś, czego nie powinna, a czego z czasem nie jest już nawet pewna.


"Kobieta w oknie" jest debiutem literackim A. J. Finna, debiutem, który zelektryzował rynki wydawnicze na całym świecie. Prawa do wydania tej powieści sprzedano do 40 krajów, a wytwórnia FOX zaklepała już sobie prawo do ekranizacji. Takie informacje wzbudzają zainteresowanie potencjalnych czytelników, ale niestety w takich przypadkach sama książka czasami zawodzi - przypomina mi to trochę zamieszanie wokół "Dziewczyny z pociągu", która była tylko średniakiem. "Kobieta w oknie" takim średniakiem zdecydowanie nie jest. Akcja wciąga już od pierwszych stron, książkę czyta się bardzo szybko, styl autora również przypadł mi do gustu. Fabuła ciekawa, zaskakująca, sprawiająca, że kilka razy mocno zwątpiłam w to, co czytam (i o to chodzi!). Do samego końca nie wiedziałam, jak będzie wyglądało zaskoczenie, a moje wcześniejsze przypuszczenia pokazały, że dałam się nabrać autorowi.


Debiut A.J. Finna jest bardzo udany, wciągający i sprawiający, że chce się więcej. To nie tylko thriller, ale też świetna powieść psychologiczna. Żeby jednak nie było tak różowo, to mam jedno małe "ale" - w kilku momentach akcja była jak dla mnie za mocno przeciągnięta. Autor chciał jak najdłużej utrzymać czytelnika w niepewności, ale w moim odbiorze jednak było to nieco wymuszone. Poza tym rozdziały przeważnie są krótkie, dynamiczne, zasiewające w czytelniku ziarenko niepokoju. Wpiszcie sobie w kalendarz datę 2 lutego i dajcie się porwać tej niepokojącej powieści.

K.


Za książkę dziękuję bardzo wydawnictwu W.A.B.

Komentarze

  1. Zdecydowanie warto. Szczęśliwie udało mi się w tym roku przeczytać przedpremierowo już dwa bardzo dobre thrillery, jednym z nich jest właśnie "Kobieta w oknie", drugi to "Kredziarz" C. J. Tudor :D

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja właśnie jestem w trakcie "Kredziarza" i jak na razie też mi się bardzo podoba :)

      Usuń

Prześlij komentarz