Najnowszy post

Shel Siverstein - Drzewo DarówAutor: Shel Silverstein

Wydawnictwo: Kinderkulka

Gatunek: literatura dziecięca

ISBN: 978-83-945873-4-5Oferta wydawnicza w przypadku książek dla dzieci jest bardzo szeroka. Na każdym kroku spotykam co chwila nowe publikacje, jedne mniej, inne bardziej udane. Wybór jest tak duży, że często głowimy się co wybrać, aby dziecku się spodobało, ale i żeby czegoś się z lektury nauczyło. Czasami warto więc sięgnąć po coś sprawdzonego i coś, co nie starzeje się mimo upływających lat.


W 1964 roku ukazała się w Stanach Zjednoczonych, a niedługo potem także w innych krajach na całym świecie książka o anglojęzycznym tytule: "The Giving Tree" autorstwa amerykańskiego poety, scenarzysty i ilustratora - Shela Silversteina. Książka mimo prostoty ilustracji i oszczędności w ilości tekstu stała się bestsellerem. W Polsce po raz pierwszy ukazała się w 1992 roku, także wielu z Was, osób dorosłych, które czasami do mnie zaglądają, może kojarzyć tę książkę. Wydawnictwo Kinderkulka postawiło na tę książkę pod koniec roku 2017 i pojawiła się ona ponownie w księgarniach, w innym, odświeżonym tłumaczeniu.


Prosta, zielona okładka i twarda oprawa sprawiają, że książka przyciąga wzrok. W środku zupełnie białe kartki, z czarnymi, bardzo prostymi ilustracjami, które dodatkowo powtarzają się na kilku stronach. Tekstu początkowo niewiele, z upływem stron pojawia się go jednak nieco więcej. A o czym opowiada "Drzewo Darów"? Jest to historia miłości drzewa i małego chłopca. Historia ich znajomości, zmieniającej się na przestrzeni lat. Historia coraz większych oczekiwań i apetytu, który rośnie w miarę jedzenia. Historia bezinteresownej, a z drugiej strony bardzo interesownej miłości. Historia o tym, że czasami robimy dla drugiej osoby wszystko, oczekując w zamian tylko szczęścia tej osoby. Ale też historia o tym, jak bardzo pazernym zachowaniem można skrzywdzić innych, choć oni sami nie będą się do tego przyznawać.


"Drzewo Darów" jest książką dla dzieci, ale powiedziałabym, że to dorośli mogą wiele z niej wyciągnąć. Jej przesłanie jest bardzo filozoficzne i skłania do rozmowy z dzieckiem, do wytłumaczenia mu idei tej książki. Trochę nachodzi mi tu porównanie do "Małego księcia", książki, którą wielu z nas dostało będąc dzieckiem, ale którą, przynajmniej ja, zaczęłam doceniać dopiero w latach nastoletnich.


K.


Za książkę dziękuję bardzo wydawnictwu Kinderkulka

Komentarze