Najnowszy post

Przedpremierowo: Louise Jensen - Surogatka
Autor: Louise Jensen

Wydawnictwo: Burda książki

Gatunek: powieść, thriller, powieść psychologiczna

Data premiery: 28.02.2018
Louise Jensen jest dosyć znaną brytyjską pisarką, która ma na swoim koncie dwa bestsellery: "Siostra" i "Prezent". Miałam okazję przeczytać "Prezent" i mimo kilku zarzutów i tak zaliczyłam go jako dobrą lekturę. 28 lutego będzie mieć w Polsce premiera najnowszej powieści Jensen - "Surogatka". Już sam tytuł mocno mnie zaintrygował, treść książki okazała się dosyć ciekawa, ale proszę państwa, to zakończenie gra tu pierwsze skrzypce!


Kat i Nick są szczęśliwym małżeństwem, dobrze im się powodzi, Nick rozwija się w swojej pracy, a Kat w fundacji założonej przez męża i jego przyjaciela. Do pełni szczęścia brakuje im jednak jednego - dziecka. Kat nie może zajść w ciążę, a starania o adopcję nie są niestety takie proste. Przypadkowe spotkanie z Lisą, przyjaciółką Kat z młodości, przynosi inne rozwiązanie - surogację. Kat i Nick są niesamowicie szczęśliwi z tego zrządzenia losu, a ich marzenie o potomku może się w końcu spełnić. Gdy wydaje się, że wszystko zaczyna się układać, Nick nagle staje się jakby nieobecny i oddala się od Kat, która zaczyna podejrzewać go o romans. Do tego sama zaczyna popadać w paranoję i wszędzie węszy spiski i niebezpieczeństwo - nawet ze strony Lisy. Nick i Kate żyjący teraźniejszością będą zmuszeni w końcu szczerze porozmawiać o swojej przeszłości, którą każde z nich do tej pory skrzętnie ukrywało.


"Surogatka" jest sprawnie napisanym thrillerem psychologicznym, który naprawdę trzyma w napięciu. Książkę przeczytałam w jeden dłuższy wieczór, choć muszę przyznać, że nieco się z tym czytaniem spieszyłam, bo główna bohaterka niesamowicie mnie denerwowała. Kat i jej paranoidalne zachowania są bardzo irytujące, ale z biegiem lektury, gdy wyjaśnia się, dlaczego jest, jaka jest, jej zachowania mają sens. Napięcie budowane jest z każdą kolejną stroną, nie wiadomo już co jest prawdą, co kłamstwem, a co tylko paranoją Kate. Samo zakończenie książki przynosi rozwiązanie, którego w ogóle się nie spodziewałam i dla którego naprawdę warto przeczytać tę książkę. Klimat książki jest dosyć ciężki, a Kate i jej obsesyjna chęć posiadania dziecka jest nieco przerażająca - chęć bycia matką jest tak potężna, że nie liczy się nic innego. Dramaturgii akcji (choć niekoniecznie w pozytywnym sensie) dodają jeszcze ciągłe burze - grzmoty i pioruny bardzo pasują do thrillera, ale było ich tu nieco za dużo, niż się to normalnie zdarza w Wielkiej Brytanii, co mnie aż raziło.


Najnowsza powieść Louise Jensen wydaje mi się być lepszą niż "Prezent", także autorka zdecydowanie się rozwija. "Surogatka" namieszała mi trochę w głowie, a, jak już wspominałam, takiego zakończenia nie powstydziliby się mistrzowie gatunku.


K.

Za książkę dziękuję bardzo wydawnictwu Burda książki


Komentarze

  1. Właśnie czytam tę książkę i na razie dużo bardziej na nerwy gra mi Lisa, ale pewnie wszystko jeszcze się zmieni z biegiem wydarzeń. Na razie bardzo mi się podoba. :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mnie też początkowo irytowała Lisa, ale z biegiem stron to Kat mnie jednak bardziej wymęczyła ;) Udanej lektury! :)

      Usuń

Prześlij komentarz