Najnowszy post

Spencer Quinn - Po dobrej stronie

Sana Krasikov - Patrioci


Autor: Sana Krasikov

Wydawnictwo: W.A.B.

Gatunek: powieść, powieść obyczajowa

Data premiery: 14 marcaUwielbiam tzw. "cegiełki" - książki sporych gabarytów zdobiące moje półki. Jakoś do tej pory miałam też szczęście co do treści tych książek - nigdy się nie nudziłam podczas czytania. 14 marca miała premierę jedna z takich powieści - gruba, pięknie wydana, ale i jakże wspaniała. Naprawdę, trzeba użyć przy tej powieści określenia wspaniała. Dobrze ponad 600 stron treści, od której nie mogłam się oderwać. Za powieścią "Patrioci" stoi Sana Krasikov - Ukrainka, wychowana w Gruzji, mieszkająca w Stanach Zjednoczonych. Zaczęło się o niej robić głośno już kilka lat temu, gdy bardzo dobrze przyjęty został jej zbiór opowiadań. Myślę, że "Patrioci" są jednak jej wielką trampoliną do sukcesu i mam nadzieję, że jeszcze niejedna taka wspaniała powieść wyjdzie spod jej ręki."Patrioci" są powieścią złożoną, która obejmuje losy trzech pokoleń jednej rodziny. Najpierw poznajemy Florę - dziewczynę z Nowego Jorku, która podczas służbowego pobytu w Cleveland poznaje dwóch Rosjan. Flora już od jakiegoś czasu zafascynowana była wielkim mocarstwem, a gdy dodamy do tego również fascynację jednym z poznanych mężczyzn, otrzymamy wyjaśnienie dlaczego młoda Amerykanka chce udać się do Rosji. Mimo sprzeciwu rodziców i niedowierzania wielu znajomych Flora wsiada na statek ku swojej przyszłości na rosyjskiej ziemi.
Po wielu latach od przyjazdu Flory do Rosji, jej syn - Julian - mężczyzna w sile wieku, postanawia dowiedzieć się w końcu prawdy o swojej matce, która została zesłana do łagru, gdy ten był jeszcze mały. Matka nigdy nie chciała rozmawiać z nim o przeszłości, więc podczas służbowej podróży do Moskwy, podczas której spotyka się również ze swoim synem - Lennym, Julian kieruje swoje kroki do archiwum. To, czego dowie się ze znalezionych akt wprawi go w zadziwienie, ale i przyniesie sporo odpowiedzi.


Powieść Sany Krasikov jest połączeniem sagi rodzinnej, z elementami romansu, powieści politycznej, ale i szpiegowskiej. Na kartach "Patriotów" autorka pokazuje, jak obywatele Amerykańscy zostali pozbawieni jakiejkolwiek pomocy od władz swego kraju. Rozgrywki polityczne między dwoma wielkimi państwami były delikatne, czasami wręcz objęte tajemnicą i okupione cierpieniem zwykłych ludzi. "Patrioci" są jedną z tych powieści, które trzeba przeczytać i które pozostają na długo w pamięci. Nie dość, że wspaniała fabuła, to jeszcze podana w najlepszej formie. Z całego serca polecam!


K.
Za książkę dziękuję bardzo wydawnictwu W.A.B.


Komentarze

  1. Ciekawa książka, jeśli kiedyś na nią natrafię chętnie ją przeczytam :)

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz