Najnowszy post

Przedpremierowo: Nate Blakeslee - Wilczyca


Autor: Nate Blakeslee

Wydawnictwo: Otwarte

Gatunek: reportaż, literatura faktu

Data premiery: 14 marca 2018Reportaże i książki oparte na faktach od zawsze wywierały we mnie więcej emocji niż choćby bardzo przemyślana i przejmująca, ale jednak fikcja. Świadomość, że przedstawione wydarzenia naprawdę miały miejsce od razu wpływa na mój odbiór książki. Właśnie skończyłam czytać przedpremierowo reportaż Nate'a Blakeslee - "Wilczyca. Opowieść o sile natury i ludzkiej obsesji zabijania", który premierę będzie mieć już 14 marca i na wstępie mogę zdradzić, że autor wykonał świetną robotę.


"Wilczyca" poświęcona jest wilkom mieszkającym na terenie parku Yellowstone w Stanach Zjednoczonych. Przez wiele lat park ten pozbawiony był obecności wilków, które sukcesywnie były odstrzeliwane przez lokalnych myśliwych. Podjęto jednak decyzję, by przywrócić te wspaniałe zwierzęta swojemu dawnemu terytorium. W szybkim czasie park zaczął zapełniać się młodymi wilczkami. Wielu wilkom założono obroże z GPSem, żeby można było śledzić ich lokalizacje. Wilki stały się atrakcją turystyczną, ale i niemalże obsesją niektórych pracowników parku, którzy spędzali wiele godzin wypatrując watah przez lornetki. Najpopularniejszym obiektem zainteresowań dla wielu była Szóstka - samica alfa, która nie dość, że piękna, zdrowa, to jeszcze wyjątkowo mądra.


Niestety wielu osobom nie spodobał się powrót wilków do parku. Zaczęły się protesty, pozwy sądowe, petycje, zarówno miłośników, jak i przeciwników tych zwierząt. Koniec końców przeciwnicy wilków dopięli swego i w wyznaczonych miejscach ponownie mogli do nich strzelać. Jedną z ofiar stała się właśnie Szóstka. Nate Blakeslee z wielką dokładnością przedstawia losy wilczycy i jej watahy. Przedstawia nam również osoby, dla których obserwowanie wilków stało się niemalże sensem życia. Przytoczone są także sceny, jakie rozgrywały się w sądach, a w epilogu znajdziemy relację ze spotkania autora z zabójcą Szóstki.


"Wilczyca" jest bardzo skrupulatnie napisanym reportażem, który nie jest lekturą lekką i łatwą. Nie dość, że tematyka dla wielu mocno kontrowersyjna (przecież nie wszyscy są przeciwnikami myślistwa), to i sama lektura wymaga od czytelnika mocnego skupienia i zaangażowania. Pozycja ta skłania również do refleksji nad ingerencją człowieka w ekosystemy i przyczynianiem się do zmniejszania populacji przeróżnych zwierząt.


K.Za książkę dziękuję bardzo wydawnictwu Otwarte


Komentarze