Najnowszy post

Adam Kay - Będzie bolałoAutor: Adam Kay

Wydawnictwo: Insignis

Gatunek: powieść, pamiętnik

ISBN: 978-83-66071-02-5
Realia szpitali i służby zdrowia mogą czasami przyprawić o dreszcze niepokoju. Nie dzieje się tak tylko w Polsce, ale w wielu krajach, w których lekarze czy pielęgniarki są testowani pod kątem wytrzymałości psychicznej, ale i fizycznej. Adam Kay jest byłym lekarzem, który zdecydował się wydać swój pamiętnik z lat, kiedy czynnie służył jako najpierw stażysta, a później rezydent w brytyjskich szpitalach."Będzie bolało" jest pozycją bardzo obrazową nie tylko pod względem oddania realiów służby zdrowia, ale i opisów chorób czy przypadłości z którymi Kay miał do czynienia. Choć to książka pisana w formie pamiętnika, która jest bardzo osobista i bazuje na odczuciach autora, to można się z niej naprawdę sporo dowiedzieć. Kay zadbał o rozbudowane przypisy, w których tłumaczy używane przez niego terminy medyczne.


Ale nie o zgłębianie wiedzy medycznej w tej książce chodzi. Adam Kay zdobył się na bardzo odważną rzecz - upublicznił swoje odczucia, które towarzyszyły mu podczas bycia lekarzem. Znajdziecie tu sporo zabawnych anegdot w których autor wręcz kipi ironią - co może niektórym nie do końca pasować, ale u mnie wywołało to jeszcze większą sympatię wobec Kaya. Oprócz tych zabawnych komentarzy równie dużo jest tu ludzkich dramatów, ale i dramatów samego lekarza, który nie umiał do końca poradzić sobie z odpowiedzialnością i odpornością psychiczną.


"Będzie bolało" jest szczerym do bólu obrazem służby zdrowia i tego, że bycie lekarzem, zwłaszcza w szpitalach jest bardzo ciężkim kawałkiem chleba. Procedury, biurokracja i wieczne braki kadrowe są, jakie są - nie tylko w Polsce. Służbie zdrowia trzeba podporządkować się w pełni, kosztem swojego życia osobistego, ale i nomen omen - własnego zdrowia.


K.Za książkę dziękuję bardzo wydawnictwu InsignisKomentarze