Najnowszy post

Spencer Quinn - Po dobrej stronie

Przedpremierowo: Peter Wohlleben - Instrukcja obsługi lasu
Autor: Peter Wohlleben

Wydawnictwo: Otwarte

Gatunek: literatura popularnonaukowa, poradnik

ISBN: 978-83-7515-493-1
Często u mnie na blogu pojawiają się wpisy o książkach przyrodniczych czy popularnonaukowych. Wspominałam już kiedyś, że takie pozycje do mnie nie przemawiały, ale z coraz większą chęcią i zainteresowaniem je pochłaniam. Dzisiaj słów kilka o książce, która swoją premierę będzie mieć 4 lipca, a której autora wielu z Wa już zna. "Instrukcja obsługi lasu" to najnowsza pozycja Petera Wohllebena.Peter Wohlleben to chyba najbardziej znany leśnik na świecie. Swoją miłością do natury i wielką wiedzą dzielił się już z nami m.in. w "Sekretnym życiu drzew" czy "Duchowym życiu zwierząt". Wydawać by się mogło, że napisał już wszystko, co o świecie lasu chcielibyśmy wiedzieć, ale okazuje się, że temat nie jest jednak do końca wyczerpany. "Instrukcja obsługi lasu" jest kolejną skarbnicą wiedzy, do tego przepięknie wydaną. Taką książkę trzeba ze sobą zabrać na wycieczkę do lasu.


"Instrukcja..." jest poradnikiem, w którym Wohlleben zawarł najważniejsze rzeczy, które trzeba wiedzieć gdy wybieramy się do lasu. Pozycja przydatna zwłaszcza mieszczuchom, choć i ja (która spędziłam dzieciństwo i wczesną młodość z lasem za płotem) znalazłam tu sporo nowych informacji, których żałowałam, że nie znałam wcześniej.


Jak zachowywać się w lesie, na co uważać, co koniecznie trzeba ze sobą zabrać, jak się ubrać, ale i jak poruszać się po zalesionych terenach - odpowiedzi na te kwestie znajdziemy tu wyczerpująco objaśnione. Jak rozpoznać drzewa, nie tylko po wyglądzie, ale i po smaku, dlaczego trzeba uważać na kleszcze i gdzie kryć się przed burzą - dowiemy się również i tego. A co wspólnego ma las i obrządek pogrzebowy? W książce jest cały rozdział na temat leśnego pochówku, który (przynajmniej w Niemczech) staje się coraz bardziej popularny.


Uwielbiam książki Petera Wohllebena, więc i "Instrukcja obsługi lasu" bardzo przypadła mi do gustu. Z jego dzieł bije miłość do tego, co robi, do tego pasja i wielka wiedza - jeśli nie znacie jego książek, to zachęcam by po nie sięgnąć - ich czytanie do czysta przyjemność.


K.


Za książkę dziękuję bardzo wydawnictwu Otwarte


Komentarze