Najnowszy post

Karin Bojs - Moja europejska rodzina
Autor: Karin Bojs

Wydawnictwo: Insignis

Gatunek: literatura popularnonaukowa

ISBN: 978-83-65743-94-7

Książki o tematyce popularnonaukowej stają się coraz bardziej lubiane. Sama miałam kiedyś opory przed takimi pozycjami, ale moja przygoda z recenzowaniem książek mocno mnie otworzyła na tytuły, po które pewnie niekoniecznie bym sięgnęła. 23 maja premierę miała "Moja europejska rodzina" Karin Bojs - kolejna otwierająca umysł pozycja, po którą warto sięgnąć.Karin Bojs jest szwedzką dziennikarką i autorką, która przez lata miała styczność ze światem naukowym - pełniła funkcję redaktora działu naukowego w szwedzkim dzienniku - "Dagens Nyheter". "Moja europejska rodzina" jest również pozycją naukową, chociaż osądzając po okładce, spodziewać by się można sagi rodzinnej, z elementami historii w tle. A tu proszę, już od samego początku dowiadujemy się, że Bojs postanowiła zgłębić swoje drzewo genealogiczne w stopniu, lekko mówiąc, dogłębnym.


Na przykładzie swojej rodziny Karin zabiera nas w podróż do początków człowieczeństwa, kiedy neandertalczycy wędrowali po świecie i kiedy pojawili się pierwsi homo sapiens. Bojs wykonała kawał świetnej roboty, jej książka jest bardzo rzetelna i przepełniona wiedzą, przez co czasami lepiej odłożyć ją na chwilę na bok, by dać odpocząć swoim szarym komórkom, które podczas lektury pracują na najwyższych obrotach.


"Moja europejska rodzina" jest książką popularnonaukową, ale momentami czyta się ją jako świetną powieść. Karin Bojs dzięki spersonalizowaniu tej książki trafia do czytelników, laików, takich jak na przykład ja, dla których genetyka była do tej pory czarną magią. Nie można się jednak spieszyć z tą lekturą, warto poświęcić jej swój czas i chwilę zastanowić się nad tym, co się przeczytało. Ukłony dla autorki za bardzo rozbudowaną bibliografię, ale i ukłony dla tłumaczki - Urszuli Gardner i dr Małgorzaty Bonar, która odpowiadała za konsultację naukową - również one dołożyły swoje cegiełki do tego, że polskie wydanie książki Bojs jest tak dogłębne i rozszerzone o kolejne dygresje i źródła naukowe.


K.Za książkę dziękuję bardzo wydawnictwu Insignis


Komentarze