Najnowszy post

Spencer Quinn - Po dobrej stronie

Wanda Majer-Pietraszak - Pejzaż nocnych rozmów
Autor: Wanda Majer-Pietraszak

Wydawnictwo: Muza

Gatunek: powieść, powieść obyczajowa

ISBN: 978-83-287-0444-2
Wakacje i kalendarzowe lato już się rozpoczęły, czas więc najwyższy kompletować typowo wakacyjne książki, które umilą urlop, lub po prostu popołudnie po pracy spędzone z książką w ręku. Nie bez przyczyny tak zaczynam ten dzisiejszy wpis - po przeczytaniu najnowszej powieści Wandy Majer-Pietraszak od razu stwierdziłam, że "Pejzaż nocnych rozmów" to idealna pozycja na letni czas.


Główną bohaterką powieści jest Danuta - uznana aktorka teatralna, która nocami czaruje swoich słuchaczy głosem w audycji radiowej. Po odkryciu zdrady męża i rozwodzie kobieta wiedzie zapracowane życie. Jej serce nie jest do końca wyleczone, ale cieszy się przyjaciółmi i sukcesami zawodowymi. Odbiorcy jej audycji również stają się jej bliscy i zawsze mogą liczyć na to, że zostaną przez nią wysłuchani i wsparci dobrą radą. Pewnego dnia jednak jej uporządkowane życie wywraca się do góry nogami, gdy w jej drzwiach staje niewidziana kilka lat przyrodnia siostra i zostawia jej "prezent", który odmieni nie tylko jej rozkład dnia, ale i serce.


"Pejzaż nocnych rozmów" jest bardzo ciepłą i przyjemną powieścią obyczajową, którą czyta się wyśmienicie. Styl autorki jest bardzo wyważony i dojrzały, swoim bohaterom również nadała ona sporo dojrzałych cech, przez co początkowo niewłaściwie odebrałam Danusię - myślałam, że jest ona kobietą po 50, a nie trzydziestolatką. Sytuacje, które spotykają główną bohaterkę z jednej strony są tak bardzo ludzkie i normalne, życiowe, z drugiej jednak momentami nieprawdopodobne i oderwane od rzeczywistości.


Książkę pochłonęłam w jedno popołudnie, jest to jedna z tych pozycji, które można przeczytać "na raz" - mocno wciąga, ale i nie jest jakoś mocno wymagająca. Jak dla mnie idealne kobiece czytadło, które sprawi wiele przyjemności.


K.


Za książkę dziękuję wydawnictwu Muza


Komentarze