Najnowszy post

Spencer Quinn - Po dobrej stronie

Pierre Lemaitre - Do zobaczenia w zaświatach
Autor: Pierre Lemaitre

Wydawnictwo: Albatros

Gatunek: powieść, powieść obyczajowa

ISBN: 978-83-8125-358-1
Wznowienia książek z filmowymi okładkami nie zawsze przypadają do gustu. Wielu czytelników, którzy zwracają uwagę na okładki, woli te pierwotne, bez aktorów. Wydawnictwo Albatros wydało niedawno ponownie "Do zobaczenia w zaświatach" Pierre Lemaitre'a i muszę przyznać, że w tym przypadku okładka mnie oczarowała i z ciekawością obejrzę film na podstawie książki, który swoją polską premierę miał 18 sierpnia tego roku.Bohaterami książki wydawałoby się, że jest dwóch żołnierzy - Albert i Edouard, nieznajomi, których połączyły wydarzenia z pola końcówki I wojny światowej. Ich więź jest bardzo mocna, podszyta jednak wstydem, wdzięcznością, żalem i wzajemnymi pretensjami. Mieszanka wybuchowa, która sprawia jednak, że mężczyźni po zakończeniu wojny wciąż tkwią przy swoim boku.


Jeszcze jedna postać odegrała jednak wielką rolę podczas pobytu na froncie, a także od razu po nim - porucznik Pradelle, który zamienił życie, zwłaszcza Alberta, w piekło. Pradelle to wyrachowany, nastawiony na sukces mężczyzna, który do swojego celu dąży po trupach, a którego losy, nawet po wojnie, ponownie łączą się z Albertem i Edouardem.


"Do zobaczenia w zaświatach" jest powieścią o życiu po wojnie, o tym jak Francja wyglądała tuż po wielkich bitwach i zmianach. Portret społeczeństwa oraz czasów, w których nic nie było pewne i w których okaleczeni fizycznie, ale przede wszystkim psychicznie, młodzi żołnierze muszą radzić sobie zupełnie sami, bez pomocy państwa, o które walczyli.


Jest to jednak również powieść o zażyłości dwóch mężczyzn, których losy powiązała jedna kula i którzy od tego czasu pozostali nierozłączni. "Do zobaczenia w zaświatach" jest momentami książką bardzo surrealistyczną, która mocno wpływa na wyobraźnię, co uważam za jej wielki plus. Zdarzały się jednak momenty w powieści, które mocno się przeciągały i które tak naprawdę nie wiem co miały na celu, także uważam, że jest to książka dosyć nierówna. Jestem bardzo ciekawa filmu, a zwłaszcza ukazania postaci Edouarda - po przeczytaniu książki zrozumiecie moją ciekawość.


K.Za książkę dziękuję bardzo wydawnictwu Albatros

Komentarze