Najnowszy post

Spencer Quinn - Po dobrej stronie

Sofia Lundberg - Czerwony notes
Autor: Sofia Lundberg

Wydawnictwo: W.A.B.

Gatunek: powieść, powieść obyczajowa

ISBN: 9788328058316
Książki skandynawskie kojarzą mi się przede wszystkim z kryminałami. Jeśli chodzi o powieści obyczajowe, to prym wiodą tam decydowanie kobiety, takie jak Anne B. Ragde czy Herbjørg Wassmo, które darzę wielkim szacunkiem. Dzisiaj słów kilka o książce, której autorka dopiero tak naprawdę rozpoczyna przygodę z pisarstwem i która po powieści "Czerwony notes" na pewno zaskarbi sobie przychylność wielu czytelników.Główną bohaterką powieści jest Doris, kobieta dobiegająca niemal setki, która wiedzie samotne życie w Sztokholmie. W jej codziennym życiu pojawiają się jedynie pomocnie społeczne, a także Jenny, jedyna rodzina Doris, z którą ta widuje się niestety tylko za pośrednictwem Skype'a. Dni upływają Doris na spisywaniu wspomnień ze swojego życia, które chciałaby przekazać przede wszystkim Jenny, która o wielu sprawach z życia ciotki, ale i swojego własnego, nie ma pojęcia.


Kluczowym elementem wspomnień jest tytułowy czerwony notes, w którym Doris skrupulatnie przy nazwiskach osób poznanych w ciągu swojego życia zmuszona jest wpisywać hasło: zmarła/zmarł. Ciężko pogodzić się jej ze stratą ludzi, którzy odegrali w jej życiu tak ważne role, ale i ciężko przyznać, że i ją może taki los spotkać już niebawem.


Za pomocą wspomnień Doris zabiera nas w podróż przez swoje życie, które zdecydowanie nie było usłane różami. Szybkie wkroczenie w dorosłość, rozdzielenie z rodziną, kariera okupiona cierpieniem, wojna, złamane serce. Na pewno w życiu nie było jej łatwo, a i tak znajduje w sobie siłę, by każdy kolejny dzień mógł być lepszy.


"Czerwony notatnik" jest powieścią o kolorowym, jednak nie znaczy, że łatwym, życiu Doris. Książka w wielu miejscach faktycznie wzrusza, u mnie jednak pojawiały się również elementy irytacji. Zwłaszcza, gdy do głosu dochodziła Jenny - mam wrażenie, że wszystkie strony z jej udziałem były takie same i zabrały po prostu miejsce na dogłębniejsze poznanie Doris.K.


Za książkę dziękuję wydawnictwu W.A.B.


Komentarze