Najnowszy post

Spencer Quinn - Po dobrej stronie

Katarzyna Berenika Miszczuk - Druga szansa
Autor: Katarzyna Berenika Miszczuk

Wydawnictwo: Uroboros

Gatunek: powieść, fantastyka, powieść młodzieżowa

Fantastyka nie jest do końca moją bajką, więc rzadko po nią sięgam. Tak naprawdę otworzyłam się na nią pisząc bloga i mając dostęp do różnorodnych lektur. Nakładem wydawnictwa Uroboros wznowiono powieść Katarzyny Bereniki Miszczuk "Druga szansa", dobre zdanie o autorce oraz fenomenalna okładka książki skłoniły mnie do sięgnięcia po ten tytuł.Główna bohaterka powieści, Julia, budzi się w nieznanym sobie miejscu, odizolowana od ludzi, jedynie w towarzystwie pewnej kobiety - Morulskiej, która zwie się jej terapeutką/przyjaciółką. Dziewczyna nic nie pamięta, nie wie jak znalazła się w pomieszczeniu i co do tego doprowadziło. Morulska próbuje pomóc Julii odzyskać pamięć przedstawiając jej przeszłość, ale dziewczyna nie potrafi dopasować słów do swojej byłej rzeczywistości.


Julia ma wrażenie, że nie jest tak naprawdę Julią, która została skazana na pobyt w zamkniętym ośrodku z powodu utraty rodziny w dramatycznych okolicznościach. Dziewczyna słyszy głosy, ma zwidy, co wprowadza ją w coraz większą paranoję. W ośrodku poznaje kilka młodych osób, które ostrzegają ją przed Morulską oraz przed tym, by zbytnio jej nie ufać. Gdy nasza bohaterka jest już pewna, że nie jest tym, kim jej wmawiają, że jest, próbuje dotrzeć do prawdy i źródła swojej osobowości - pomaga jej w tym Adam, również młody pacjent ośrodka.


"Druga szansa" to całkiem przyjemna powieść fantastyczna z elementami grozy, choć nie ukrywam, że liczyłam jednak na nieco więcej tej grozy. Momentami powieść ta była dla mnie pastiszem gatunku. Wiem, że autorka napisała powieść w młodym wieku i trochę to niestety widać. Zastrzeżenia mam również do kreacji postaci - byłam pewna, że Julia i Adam są nastolatkami, na to wskazywało ich zachowanie oraz rozmowy - a tu niespodzianka, obydwoje mają ponad dwadzieścia lat!


Żeby jednak nie było, że negatywnie oceniam "Drugą szansę"! Owszem, mam kilka uwag, ale koniec końców myślę, że wielu osobom powieść się spodoba, zwłaszcza nieco młodszym odbiorcom. "Druga szansa" jest idealną młodzieżówką dla osób lubiących nieco grozy i fantastyki.


K.


Za książkę dziękuję bardzo wydawnictwu Uroboros
Komentarze