Najnowszy post

Jennifer Egan - Manhattan Beach

Autor: Jennifer Egan

Wydawnictwo: Znak

Gatunek: powieść

Data premiery: 19.09.2018 r.Dzień dzisiejszy obfituje w różnorakie premiery. Ciężko było mi się zdecydować, o której książce opublikować dzisiaj wpis, wygrała jednak niesamowita powieść Jennifer Egan - "Manhattan Beach". Cegiełka, która nieco zaskoczyła mnie swoją obszernością, ale która pochłonęła mnie bez reszty i która może być inspiracją dla wielu.Główną bohaterką powieści jest Anna, młoda dziewczyna, które towarzyszymy podczas "przyspieszonego" dorastania, do którego zmusiła ją sytuacja rodzinna. Anna mieszka w Nowym Jorku z matką oraz niepełnosprawną młodszą siostrą, która wymaga stałej opieki. Ojciec Anny zniknął z ich życia zupełnie niespodziewanie kilka lat temu i młoda kobieta wciąż nie wie, co się z nim wydarzyło.


Zmuszona do przejęcia roli żywiciela rodziny, podejmuje pracę w stoczni, a następnie przekracza wszelkie granice i staje się jedną z pierwszych kobiet - nurków. Spełniła swoje marzenie o wykonywaniu zawodu, który przeznaczony był do tej pory tylko dla mężczyzn. Teraz chce spełnić kolejne - dowiedzieć się prawdy o losach swojego ojca. Popycha ją to do kontaktu z Dexterem, gangsterem, z którym miała już styczność ładnych parę lat temu i który ciągle jest w jej pamięci.


"Manhattan Beach" jest pięknie napisaną powieścią, w której aż czuć niesamowity, jednocześnie ciężki, klimat Nowego Jorku w latach '30 i '40. Przedstawienie społeczności i realiów życia tamtych lat, do tego szemrane kluby i brudne interesy - sceneria iście filmowa. Oprócz miasta, które nigdy nie śpi, najważniejsza jest w książce Anna i zmiany, jakie przechodzi na przestrzeni lat oraz pod wpływem sytuacji, w których się znajduje. Z młodej, ciekawskiej dziewczynki staje się silną kobietą, która sama umie poradzić sobie w życiu.


Pod koniec powieści losy Anny stały się jednak jak dla mnie nieco zbyt melodramatyczne, co nieco osłabiło mi odbiór postaci, ale koniec końców powieść bardzo polecam! Świetna książka obyczajowa, z rewelacyjnie nakreślonym tłem społecznym i postacią Anny, która może inspirować do zmian w swoim życiu.


K.Za książkę dziękuję bardzo wydawnictwu ZnakKomentarze