Najnowszy post

Opowiem Ci o zbrodni
Autor: praca zbiorowa

Wydawnictwo: Kompania Mediowa

Gatunek: zbiór opowiadań opartych na prawdziwych wydarzeniach

ISBN: 978-83-951569-0-8Seriale i filmy true crime często nie pozwalają mi spać po nocach. Doceniam bardzo takie produkcje i często je oglądam. Kryminały czy thrillery również zajmują u mnie na półkach sporo miejsca, ale historii takich opartych na prawdziwych wydarzeniach czytałam wyjątkowo mało. Ciekawą pozycją była więc dla mnie książka "Opowiem Ci o zbrodni", gdzie czołowi polscy autorzy kryminałów tworzą opowiadania oparte na morderstwach popełnionych w naszym kraju.


Katarzyna Bonda, Igor Brejdygant, Wojciech Chmielarz, Marta Guzowska, Małgorzata i Michał Kuźmińscy, Katarzyna Puzynska - te oto wielkie nazwiska zagościły w zbiorze opowiadań ze wstępem Michała Fajbusiewicza. Co ciekawe, historie te przeniesione zostały również na mały ekran w programie emitowanym na kanale Crime Investigation Polsat. Niestety nie posiadam go w ofercie mojej telewizji, ale może kiedyś uda mi się obejrzeć te historie.


Wracając jednak do książki. Wiadomo jak to bywa z pozycjami, które są dziełem zbiorowym - często są one nierówne i ciężko je ocenić jako całość. Nie inaczej było w przypadku "Opowiem Ci o zbrodni". Jak dla mnie niestety, ale historie przedstawione przez Bondę oraz Guzowską znacznie odstają jakościowo od pozostałych. W przypadku Marty Guzowskiej nastąpił ogromny przerost formy nad treścią, nad czym ubolewam, bo książki tej autorki są mi bardzo bliskie. Katarzyna Bonda z kolei zawiodła niemalże przezroczystością swojej części.


Na szczęście pozostałe opowiadania/historie są wyśmienite! Wiadomo, że opowiadania są sfabularyzowane i część akcji nie miała nigdy miejsca, ale to jak autorzy weszli w psychikę swoich postaci jest niesamowite i ciarki same przechodzą po plecach. Zbrodnie, o jakich piszą często przewijały się w serwisach informacyjnych, choć przyznaję, że nie o wszystkich słyszałam. Dla mnie najlepszym opowiadaniem popisała się Katarzyna Puzyńska. Fakt, że i sama historia przez nią opisywana - zabójstwo 22- letniej młodej kobiety w wieżowcu na jednym z osiedli Bydgoszczy - wzbudziła we mnie sporo emocji. Puzyńska zostawiła jednak również i ślad sama po sobie i po raz kolejny udowadnia, że rządzi w polskich kryminałach!


"Opowiem Ci o zbrodni" jest szybką, momentami wstrząsającą lekturą, która może zostać w głowie i przez którą zastanowić się można - co się dzieje wokół nas, o czym nawet nie wiemy. Tak, jak wspominałam, jako całości nie mogę ocenić jej bardzo wysoko, ale zdecydowanie książkę polecam!


K.


Za książkę dziękuję wydawnictwu Kompania Mediowa

Komentarze