Najnowszy post

Anne Sverdrup-Thygeson - Terra insecta
Autor: Anne Sverdrup-Thygeson

Wydawnictwo: Znak

Gatunek: literatura faktu, popularnonaukowa, książka przyrodnicza

ISBN: 978-83-240-5575-3
Książki przyrodnicze i popularnonaukowe coraz częściej u mnie goszczą i coraz więcej ich na moich półkach. Ciekawość świata coraz bardziej u mnie wzrasta i takie książki sprawiają mi czasami nawet więcej przyjemności niż niejedna proza. 3 kwietnia premierę miała książka o niepozornej okładce, do której tematyki podchodziłam z lekką rezerwą - "Terra insecta. Planeta owadów" - książka, którą po lekturze polecam każdemu!


Anne Sverdrup-Thygeson jest naukowcem, profesorem na Norweskim Uniwersytecie Nauk Przyrodniczych. Pomyśleć by można było, że książka napisana przez szanowanego naukowca może być trudna w odbiorze, zwłaszcza dla laików w danym temacie. Jednak nic bardziej mylnego. Thygeson stworzyła pozycję, która uczy, bawi, ciekawi i po której chce się dowiedzieć jeszcze więcej.


"Terra insecta. Planeta owadów", jak to już widać w tytule, traktuje o owadach. Thygeson podzieliła swoją książkę na kilka rozdziałów, w których skupia się na danych aspektach życia owadów oraz funkcjach, jakie spełniają w naszym, ludzkim, codziennym życiu. Niesamowite zwyczaje godowe oraz samo rozmnażanie tak bardzo różnią się u poszczególnych owadów. Kto by pomyślał, że osa potrafi wszczepić biedronce taki wirus, by ta pilnowała jej dzieci a później stała się ich pokarmem!Nie sposób zliczyć i przytoczyć informacje, jakie można zdobyć dzięki tej pozycji. Tak naprawdę na każdej stronie można sobie zostawiać znaczniki i kręcić głową z niedowierzaniem nad tym, co się właśnie przeczytało. Dodatkowo ta niesamowita dawka wiedzy, jaką nam zaserwowała Thygeson podana jest w bardzo przystępny, inteligentny, ale i czasami zabawny sposób. Jestem zachwycona tą książką!


K.Za książkę dziękuję wydawnictwu Znak

Komentarze