Najnowszy post

Aleksandra Janiec - Tokyo lifestyle book


Autor: Aleksandra Janiec

Wydawnictwo: Znak

Gatunek: przewodnik, literatura faktu, reportaż

ISBN: 978-83-240-5594-4
Pięknie wydane książki to chyba słabość każdego mola książkowego. Styczność z książką pięknie oprawioną, ilustrowaną czy też zawierającą robiące wrażenie fotografie zawsze sprawia przyjemność. "Tokyo lifestyle book" jest jedną z takich pozycji, które można oglądać godzinami i wielokrotnie do niej wracać by zaspokoić swoje potrzeby estetyczne.


Aleksandra Janiec należy do młodego pokolenia, które umiłowało design, ale i które coraz mocniej jest zainteresowane krajami Wschodu. Aleksandra mimo młodego wieku już ma za sobą ciekawą ścieżkę kariery, którą potrafi jednak połączyć z pasjami, takimi chociażby jak podróże i zgłębianie kultury współczesnej Japonii.


Trzeba zacząć od tego, że jak już się chwyci ten przewodnik czy też reportaż, bo książka łączy te gatunki, to można odnieść wrażenie, że w rękach ma się egzemplarz Vogue. Piękne fotografie, ilustracje, grafiki, wszystko to na cudnym papierze. Nie jednak o wygląd chodzi w książkach. Wnętrze "Tokyo lifestyle book" mnie zaskoczyło. Spodziewałam się bardziej reportażu niż przewodnika, a momentami książka takim przewodnikiem właśnie się staje. Gdzie zjeść, gdzie pójść, gdzie można na kogo trafić.


Elementy reportażu są również w książce, ale mogłyby być potraktowane z nieco większym zaangażowaniem. Chętnie przeczytałabym więcej historii Japończyków, którzy wydają się być bardzo ciekawym narodem. Książka mimo, że dosyć gruba, to szybko umyka przez to, że momentami w ogóle nie ma tekstu - forma wydania niczym album urozmaica doznania czytelnicze, ale jak już wspominałam, poczułam lekki niedosyt. "Tokyo lifestyle book" można zaliczyć do lektur udanych, ale takich właśnie "lifestyle", nie typowo reportażowych. Przyjemnie się ją czyta i ogląda, wkradają się ciekawostki i interesujące historie, można jednak było bardziej rozwinąć treść.K.


Za książkę dziękuję wydawnictwu Znak


Komentarze