Najnowszy post

Spencer Quinn - Po dobrej stronie

James Comey - Wyższa lojalność
Autor: James Comey

Wydawnictwo: Insignis

Gatunek: autobiografia, biografia

ISBN: 978-83-66071-70-4
Rodzima polityka może nie jest jednym z moich głównych zainteresowań, niechętnie zagłębiam się w potyczki zwłaszcza między politykami naszego kraju. Z zainteresowaniem jednak zawsze śledzę najważniejsze wydarzenia polityczne na świecie, a gdy pojawiają się ciekawe wydarzenia w USA - tym chętniej oglądam programy telewizyjne czy też czytam różne artykuły. Do białego rana siedziałam przed telewizorem, gdy liczono głosy podczas ostatnich wyborów prezydenckich i z coraz większym niedowierzaniem patrzyłam na wzrastające słupki przy Trumpie.


To, co działo się w okolicy wyborów, a także nieco po nich mogło budzić zainteresowanie i chętnie poznaje się takie historie od kuchni. Cóż więc lepszego niż książka byłego dyrektora FBI, Jamesa Comeya, który swoją książkę zatytułował bardzo wymownie: "Wyższa lojalność".


James Comey został dyrektorem FBI jeszcze za prezydentury Baracka Obamy, w 2013 roku, w swojej książce nie kryje sympatii do byłego prezydenta oraz dopuszcza się wielu porównań Obamy i Trumpa. Generalnie to miałam spore oczekiwania wobec książki napisanej przez tak ważną personę na scenie politycznej USA. Od samego jednak już początku widać już, że "Wyższa lojalność" jest zupełnie i całkowicie skupiona na samym Comeyu. Stworzył on autobiografię, którą czyta się momentami ciężko przez to, że autor ma bardzo wysokie mniemanie o sobie i wydaje się, że jest osobą nieomylną która ma odpowiedź na wszystko i nie widzi żadnych nieprawidłowości w swoich działaniach.


Comey prowadzi nas przez swoje życie już od najmłodszych lat, pokazując co sprawiło, że podjął taką, a nie inną ścieżkę kariery. Liczyłam na nieco więcej kulisów współpracy Comeya z prezydentami oraz samego odwołania go ze sprawowanej funkcji. Wszystko tak naprawdę rozgrywa się na ostatnich stronach i może budzić niedosyt. Sama książka jest ciekawą pozycją, do której trzeba jednak podejść z dystansem oraz świadomością, że Comey dbał o to, żeby siebie samego, a niekoniecznie innych przedstawić w jak najlepszym świetle. Co jest jednak prawdą, a co zabiegiem wizerunkowym, ciężko jest określić.


K.


Za książkę dziękuję wydawnictwu Insignis

Komentarze